Past Award Winners and Jurors

EXCELLENCE IN ARCHITECTURE:  DESIGN AWARDS PROGRAM

2014 EXCELLENCE IN DESIGN AWARDS

Jury:
James Cutler, FAIA from Seattle WA
Dick Clark, FAIA from Austin TX
Gus Hinojosa, AIA from Dallas TX

Merit Awards:

Erma Lowe Hall Texas Christian University School of Classic & Contemporary Dance – Bennett Benner Partners

Silo – Ibañez Architecture

 Citation Awards:

G Model – Bart Shaw Architect

Overton Ridge – Norman Ward Architect

Paintball – Bart Shaw, AIA and Lama McDonald, AIA

 Studio Awards:

Memory Fairmount Park – Bart Shaw, AIA

Sewn – Bart Shaw, AIA

2014 STUDENT DESIGN AWARDS

Jury:

Bob Borson, AIA from Dallas, TX
Bart Shaw, AIA from Fort Worth, TX
Marta Rozanich, AIA from Fort Worth, TX

Honor: 

Reclaiming Urban Ecologies – Richard L. Lucio, Texas Tech University

Merit:

Labyrinthian Lattice: An Adaptive Re-Use of Highland Mall – Ana Cristina Sotelo, University of Houston Gerald D.        Hines College of Architecture

Citation:

A Museum Of The Hudson Estuary – Alexei Dukov, The University Of Texas At Arlington

Urban Incision: Lower East Side Maritime Museum – Edgar Ivan Ramirez, The University of Texas at Arlington

 

2013  AWARDS

Jury:
James Timberlake FAIA from Philadelphia PA,
Mel Lawerence FAIA
Matt Fajkus AIA from Austin Texas

 

Merit Awards:
Restoration of the Tarrant County Courthouse Clock Tower – Arthur Weinman Architects

Casa Di Vetro –  Norman Ward, AIA & Ernest Curry, Associate.

The Midland Project– Richard Wintersole Architect

714 Main –   Schwarz-Hanson Architects

Elizabeth Hoggatt Whatley Agricultural Complex–    VLK Architects, Inc

 

Student Design Awards Jury:
Chad Davis, AIA
Michael Malone, AIA
Augustina Siquot, Assoc. AIA

Honor Awards:

Inuit Art Gallery and Learning Center Annex
Students: Nicholas Steshyn and Kevin Kinsey
University: The University of Texas at Austin

Merit Awards:

Parkland Community Clinic
Students: Matthew Morris and Donovan Howard
University: The University of Texas at Arlington

 

 

 2012 AWARDS
Jury :
Marlon Blackwell, FAIA /Marlon Blackwell Architect / Fayetteville, AR
Natalye Appel, FAIA / Natalye Appel and Assoc. / Houston, Texas
Stanley Haas, FAIA / Director of Design for Nelson Partners / Austin, Texas
 

 

Built Category

Honor Awards

Ben Hogan Learning Center for the First Tee of Fort Worth – DMS Architects

i-Prospect Fort Worth Office – VLK Architects, Inc.

 

Merit Awards

Levitt Pavilion for the Performing Arts at Founders Plaza – Bennett Benner Pettit

St. Peter’s Roman Catholic Church – Arthur Weinman Architects

 

Un-built Category

Merit Awards

Shoe Spine – Bart Shaw Architect

Tethering – Bart Shaw, AIA and Norman Ward, AIA

 

Student Awards

Jury:

Paul Dennehy, AIA

Emery Young, AIA

Norman Ward,AIA

 

Student Awards Given

Christopher Arth – BBP.FT –Texas Tech University

Nic Allinder – Andros Workshop – University of Texas – Austin

Justin Kyle Bell – Holland Tunnel Toll Booth – Texas Tech University

Erling Cruz – Birdwatch Towers – University of Houston

Tiger Lyon – Buffalo Bayou Cocoon – University of Houston

 

2011 AWARDS

Jury:

Julie VandenBerg Snow, FAIA / Julie Snow Architects / Minneapolis, MN

Chris Carson, FAIA / Ford Powell Carson Architects & Planners / San Antonio, TX

Mark Wellen, AIA / Rhotenberry Wellen Architects / Midland, TX

 

Honor Awards

The Albany Project – Richard Wintersole Architect

Rogers Road Pavilion – Bennett Benner Pettit

A Cabana – Bart Shaw Architect

Bluestem – Norman Ward Architect

Writings of Wrong, A Holocaust Memorial (unbuilt) – Bart Shaw Architect

 

Student Design Awards:  Jury:

Norman Ward, AIA
Todd Wascher, AIA
Ron Wommack, FAIA

 

Awards Given:

Honor Award:  Ace Academy by Jon Paul Rysavy and Daniel Shumaker of UT Austin
Merit Award:  Down Town Urban Architecture by Yan Lu of Texas A&M
Merit Award:  Estuarial Habitation by John Paul Rysavy of UT Austin

 

 

2010 AWARDS

Jury:

Will Bruder, AIA / Will Bruder+Partners /  Phoenix, AZ

Trey Trahan, FAIA / Trahan Architects / Baton Rouge, LA

Kevin Keim / Director, Charles Moore Foundation, Austin, Texas

 

Honor Awards

Rios Residence – Richard Wintersole, Architect

 

Merit Awards

All Church Home for Children Chapel Renovation / Hahnfeld Hoffer Stanford

Lou and Nick Martin Student Center, FW Country Day School / Gideon Toal

 

New Associate Design Awards

Built: Honor

Handmade / Christopher W. Hill, Assoc. AIA / studio MUD

Unbuilt: Honor

Dance building entry / Tom Manganiello, Assoc. AIA / Gideon Toal

 

Student Awards:

Honor Award:

Urban Inversions:  Brays Bayou Remediation / Mahe Noor & Rachel Gibbs / Rice University

Lakewood Community Pool / Christian Walker / UT Arlington

Merit Award:

Diderot Museum / Jamie Wallace / UT Arlington

 

 

 

2009 AWARDS

Jury:
Wellington “Duke” Reiter, President of the School of Art Institute of Chicago
Steven Tillotson, AIA, Kell Munoz Architects, San Antonio

Chris Krager, KRDB, Inc., Austin

 

*Built Catetory

Honor Awards

Northpark YMCA  – Hahnfeld Hoffer Stanford

Sid W. Richardson Visual Arts Center  – Gideon Toal

Tarrant Regional Water District Annex  – Gideon Toal

 

Merit Awards

Basswood Elementary School  – Hahnfeld Hoffer Stanford

Comanche Springs and Prairie Vista Schools  – VLK Architects

Smith Residence  – Norman Ward Architect

Berry Lake House  – Gideon Toal

Trinity River Vision Authority Offices  – Gideon Toal

Fermata  – Norman Ward Architect

 

 

2008 AWARDS

Jury:

Lawrence Speck, FAIA / Page Southerland Page

Emily Summers, ASID (interior designer, Dallas)

Ray Armstrong (landscape architect, Fort Worth)

 

**Built Category:

Honor Awards

Acme Brick Headquarters – Gideon Toal

Fischer Dining Pavillion – Gideon Toal

Bird Residence – Norman Ward, Architect

Merit Awards

Fort Worth Water Gardens Modification – Freese and Nichols

The Cottage at Brown’s Landing – Home Architecture Interiors (Tom Holifield, AIA)

Fort Worth Academy – Hahnfeld Hoffer Stanford

 

**Unbuilt Category:

Honor Awards

Lift: Home – Bart Shaw, AIA

Merit Awards

Woodhaven Neighborhood Redevelopment Plan – Gideon Toal

Lattitude – Norman Ward, Architect

 

Mayor’s Award

Jury:

Maggie Campbell / Pres & CEO, DT Arlington Mgmt Corp.

John Promise / Dir. Environment & Development, NCTCOG

Fernando Costa / Asst. City Manager, Fort Worth

 

Award Winner:

Tarrant County Sub-Courthouse in Arlington – LBL Architects

 

Student Awards

Jury:

Michael Bennett, AIA – Gideon Toal

Norman Ward, AIA – Norman Ward, Architect

Ivonne Levin, AIA –  VLK Architects

 

Winners:

Honor Award:

99 Battery Park Place . Jose Mejia, Student UTA

 

*Recognized:

-Chaco Canyon Visitor’s Center/ Paul Duke, Student UTA

-Chacl Canyon Visitor’s Center / Dennis Chiessa, Student UTA

 

 

2007 AWARDS

Jury:

Julie Eizenberg, AIA / Koning Eizenberg Architecture, Santa Monica, California

Errol Barron, FAIA / Errol Barron/Michael Toups Architects & Favrot Professor of Architecture

At Tulane University in New Orleans, Louisiana

Kevin Alter, Assoc. AIA / Assoc. Dean for Grad. Programs, Dir. Of Architecture programs, Sid W.

Richardson Centennial Prof of Arch., & Assoc Dir. For Center for American Architecture &

Design at UT Austin; & principal of alterstudio in Austin, Texas

 

Merit Awards:

Ed and Rae Schollmaier Science and Technology Center at Texas Wesleyan University – Gideon Toal

Kunkel Surgery Center – Hahnfeld Hoffer Stanford

Bowles Life Center – Magee Architects

James and Dorothy Doss Heritage and Culture Center of Parker County – Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Mayor’s Award (juried by Mayor Pro Tem Kathleen Hicks & Council Member Carter Burdette

Marilyn Janice Miller Elementary School – Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Student Awards

Jury:

 

 

2006 AWARDS

Jury:

Teddy Cruz / studio teddy cruz, San Diego, California

Rick Archer, FAIA / Overland Partners, San Antonio, Texas

Sharon Odum, AIA / Sharon Odum Architect, Dallas, Texas

 

Merit Awards:

Ryan YMCA  – Hahnfeld Hoffer Stanford

Good Shephert Catholic Community  – Jim Bransford Architect

Lee Replacement Elementary School  – VLK Architects

 

Mayor’s Award (juried by Fernando Costa, City Planning Director & Glen Whitley, Tarrant County Commissioner

Weldon Hafley Development Center  – VLK Architects

 

Student Jury:  Paul Dennehy, AIA / Emery Young, AIA / Chad Davis, AIA

Honor Awards:

Dallas Architecture Center  – Ogheneruno Okiomah

Modular Learning Facility  – Ogheneruno Okiomah

Merit Awards:

Nedderman Mixed Use Complex  – Constantine Alexandris

 

 

2005 AWARDS

Jury:

David Salmela, FAIA / David Salmela Architects, Duluth, MN.

Louise Harpman / Specht Harpman, Austin, TX. (also Assoc. Dean for undergraduate programs at the University of   Texas at Austin and the Harwell Hamilton Professor of Architecture)

Clifford M. Welch, AIA / Dallas, TX.

 

Merit Awards:

  1. Andrew Kim Catholic Church (unbuilt) – Jim Bransford, Architect

Jerry Durant Auditorium at Weatherford High School  – VLK Architects

Graduate program of Nurse Anesthesia  – Gideon Toal

 

Mayor’s Award (Selected by separate jury):

Saginaw High School  – VLK Architects

 

Student Merit Awards:

Variations on a Cube  – Greg Gaskie

 

 

2004 AWARDS

Jury:

Ronald A. Krueck, FAIA / Krueck & Sexton Architects, Chicago, Ill.

Frank Welch, FAIA / Frank Welch & Associates, Dallas, Tx.

Elizabeth Danze, AIA / Danze Blood Architects, Austin, Tx.

 

Merit Awards:

AUI Office Building  – Gideon Toal

Denton Central Fire Station  – James R. Kirkpatrick, Architect

AA Global Priority Shipping Center  – VLK Architects

 

Mayor’s Award:(Juried by Mayor Moncrief, Fernando Costa, and Wendy Davis)

Bluebonnet Elementary School  – Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Student Honor Award:  $500 Scholarship Recipient

Living in Suburbia / William Alfredo Villalobos

 

2003 AWARDS

Jury:

Laura Hartman / Fernau & Hartman Architects, Berkeley, CA.

Juan Miro, AIA  / Miro Rivera Architects, Austin

Dean Donald Gatzke / new Dean of Architecture UTArlington

 

Merit Awards:

Casa Manana Theatre  – Gideon Toal

Dr Pepper/7UP Ballpark  – David M. Schwarz/Architectural Services, Inc.

Holub Residence  – Norman D. Ward, Architect / Rebecca Boles, Interior Architect

UNT Health Science Center Garage & Quadrangle  – Gideon Toal

 

Merit Award for Collaborative Project:

Amon Carter Museum Expansion  – Carter & Burgess/Architect of Record

And Philip Johnson/Alan Ritchie Architects, Inc.

 

Citation Awards:

Denton ISD Natatorium at C.H. Collins Athletic Complex  – VLK Architects

Nancy Lee & Perry R. Bass Performance Hall  –  David M. Schwarz/Architectural Services, Inc.

 

Student Awards:

Honor w/$500 Scholarship each:

Ice Cream  – Bradley James Sliva

U-Conduit  – Saul Sloan

 

Merit Awards:

Big_Fill  – Chris Hill

Fleeting Space  – Chris Hill

 

2002 AWARDS

Jury:

Bernie Cywinski, FAIA  –  Bohlin Cywinski Jackson

Nonya Grenader, FAIA – Professor Rice University

Robert Meckfessel, AIA – dsgn associates

 

Honor Awards:

Godley High School – Hahnfeld Hoffer Stanford

Tarrant Regional Water District Administration Building – Gideon Toal

William E. & Jean Jones Tucker Technology Center – Hahnfeld Hoffer Stanford/Ellerbe Becket

 

Merit Awards:

American Airlines September 11, 2001 Memorial – VLK Architects

The Cotton Creek and Willow Tree Learning Center – Gaylen Howard Laing Architect, Inc.

George Dawson Middle School, Southlake, Texas – VLK Architects

 

Student Awards:

Honor w/ $500 scholarships:

Andorra, re-designing the valley – Rod Bennett, Chris McNaughton, Orlando Pizarro

Chaco Canyon – Chris Hill

 

Merit:

Unbounded Limits, Long Island City Gateway – Andrej Gajdos

Computer Tables for Architecture Facility – Jeancarlo Saenz

American Indian Cultural Centre – Bradley James Sliva

 

2001 AWARDS

Jury:

Martha LaGess – Dean, UT Arlington School of Architecture

Mark Wellen, AIA –  Rhotenberry Wellen Architects

Samuel M. Sterling, AIA – Antoine Predock Architects

 

Honor Awards:

Temple Beth-El

Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Tannahill Intermediate School

Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Primitive Hut

Joe Self, Architect

 

Armoire

Joe Self, Architect

 

Merit Awards:

Denton High School  / Cafeteria, Library & Fine Arts Addition and Renovation

VLK Architects

 

Justin Athletic Center

Hahnfeld Hoffer Stanford

 

Ungerman Residence

Gideon Toal

 

Corley Residence

Gideon Toal

 

Williamson Rresidence

Norman D. Ward, Architect

 

Parker Commons

Gideon Toal

 

Carter Building

Gideon Toal

 

Student Awards:

 

Honors & $500 Scholarship Winners:

Chris Hill for Unstable Space

Andrej Gajdos and Ron Rodpracha for Cerdanyola, City and Technology

 

Merit Awards:

Stacey Metz for Kiosk Project

Emilie Ryan for Raingear Retail Project

 

 

2000 AWARDS

Jury:

William F. Stern, FAIA / Houston

Clifford Welch, AIA / Dallas

Jane Landry, FAIA / Dallas

 

Honor:

Cross and Porte Cochere – St. Michael Catholic Church – Bedford, Texas

Jim Bransford Architect

 

Texas & Pacific Railroad Passenger Station Restoration

Gideon Toal

 

Young Residence – Burleson, Texas

Richard Wintersole Architect

 

Merit:

Elder Annex Restoration

Arthur Weinman Architect

 

Valeo Electronic Systems FW Assembly Facility

Gideon Toal

 

Denton High School Connector Building

VLK Architects

 

Citation:

Benbrook Community Center / YMCA

Hahnfeld Associates Architects/Planners, Inc.

 

Origins Cultural Center – Arlington, Texas

Gideon Toal

 

Retreat Center

Gideon Toal

 

Student Awards:

Student Honor Award:

Rubi Y La Riera (Rubi and the River)

John Stack Ross and Matt Fajkus

 

Student Citation Award:

School of Music

Lauren Phillips

 

 

1999 AWARDS

Jury:

Natalye L. Appel, AIA

Natalye Appel and Associates

Houston, Texas

 

Mark Dilworth, AIA

Omniplan

Dallas, Texas

 

Ron Wommack, AIA

Ron Wommack Architect

Dallas, Texas

 

Honor:

Ticket and Visitor’s Center, Will Rogers Memorial Center

Hahnfeld Associates Architects/Planners

 

Merit:

Carroll Junior High School

VLK Architects

 

Consultants in Radiology

Gideon Toal

 

6531 Westgate

Gregory S. Ibanez, AIA

 

Citation:

House on a Ridge

Richard Wintersole Architect

 

Vernon Solomon Performing Arts Center

Hahnfeld Associates Architects/Planners

 

Granbury Courthouse Restoration

Arthur Weinman Architects

 

AIA Fort Worth Offices

Hahnfeld Associates Architects/Planners

 

Student:

John Stack Ross

 

25 Year Award:

The Kimbell Art Museum

 

 

1998 AWARDS

Jury:

Rand Elliott, FAIA

Elliott + Associates Architects

Oklahoma City, Oklahoma

 

Joe M. McCall, AIA

Oglesby*Greene, Inc.

Dallas, Texas

 

Willis Cecil Winters, AIA

City of Dallas Park and Recreation Department

Dallas, Texas

 

Honor:

Texas Department of Transportation/Lubbock Gateway

Gideon Toal

 

Merit:

Disney’s Wide World of Sports – Orlando, Florida

David M. Schwarz Architectural Services

 

St. Joseph Catholic Church – Waxahachie, Tx.

Jim Bransford Architect

 

Citation:

Joe M. Tison Junior High School – Weatherford, Tx.

VLK Architects

 

St. Philip The Apostle Catholic Church – Lewisville, Tx.

Jim Bransford Architect

 

Addition to Arlington High School – Arlington, Tx.

Carter & Burgess, Inc.

 

 

1997 AWARDS

Jury:

Bill Booziotis, FAIA

Booziotis & Company

Dallas, Texas

 

Philip Henderson, FAIA

Philip Henderson Architect

Dallas, Texas

 

Chris Carson, FAIA

Ford, Powell & Carson, Inc.

San Antonio, Texas

 

Honor:

Southeast Campus, Tarrant County Junior College, Arlington, Texas

Vestal Loftis Kalista

 

Eilerson Lakehouse, Lake Gaston, North Carolina

Gregory S. Ibanez, AIA Architect

 

Merit:

Colleyville Heritage High School, Grapevine, Texas

Vestal Loftis Kalista

 

Epworth Center First United Methodist Church, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates

 

Master Plan for the Montessori Academy, Dalworthington Gardens, Texas

Carter & Burgess, Inc.

 

Citation:

Benbrook House, Fort Worth, Texas

John Brookby, AIA

 

Ronald McDonald House, Fort Worth, Texas

Jim Bransford, AIA

 

 

1996 AWARDS

Jury:

Gary Cunningham, FAIA

Cunningham Architects

Dallas, Texas

 

Lionel Morrison, FAIA

Morrison Seifert Murphy

Dallas, Texas

 

Matt Morris, AIA

Lake/Flato Architects

San Antonio, Texas

 

Merit:

Erath County Electrical Cooperative Association, Stephenville, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Parish Center, Good Shepherd Catholic Community, Colleyville, Texas

Jim Bransford, AIA

 

Loft Housing, Dallas, Texas

Jay Cantrell – Student

 

City Play, Seattle, Washington

David Gappa – Student

 

Citation:

Library/Jesuit Residence Montserrat Retreat House, Lake Dallas, Texas

Jim Bransford, AIA

 

River Legacy Living Science Center, Arlington, Texas

KVG Gideon Toal, Inc.

 

St. James Episcopal Church, Dallas, Texas

Arthur Weinman Architects

 

The Modern at Sundance Square, Fort Worth, Texas

Ames Fender, Architect

 

Invisible Territories – A Tectonic Study of the Garden

Thomas Tenery – Student

 

Graphics Submission – Lighthouse

Thomas Tenery – Student

 

 

1995 AWARDS

Jury:

Robert L. Meckfessel, AIA

FM Associates

Dallas, Texas

 

Kevin Sloan

Hellmuth, Obata, and Kassabaum, Inc.

Dallas, Texas

 

David C. Woodcock, FAIA, RIBA

College of Architecture

Texas A&M University

College Station, Texas

 

Honor:

Chisholm Trail Intermediate School, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates

 

The Walsh Complex, TCU, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates

 

Merit:

“Elusive Inscription”

Eagle Mountain Lake Residence

Daphne Dawn Perry

 

M.D. Anderson Moncrief Cancer Center, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates

 

Weatherford District Services Building, Weatherford, Texas

Vestal Loftis Kalista Architects

 

Citation:

“Castle Bed”, Arlington, Texas

Alfred Vidaurri, Jr., AIA

 

Grapevine Elementary School, Grapevine, Texas

Vestal Loftis Kalista Architects

 

 

1994 AWARDS

Jury:

Carolyn Peterson, FAIA

Ford, Powell & Carson

San Antonio, Texas

 

Dennis W. Stacey, AIA

Stacey Architect

Dallas, Texas

 

Frank D. Welch, FAIA

Frank D. Welch & Associates

 

Honor:

Meadows Middle School, Granbury, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Merit:

American Airlines Learning Center, Fort Worth, Texas

Vestal Loftis Kalista Architects

 

C.F. Brewer High School, White Settlement, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Renovation of Will Rogers Auditorium, Fort Worth, Texas

Hanhfeld Associates Architects

 

“The Capricious Companion”

Rug for Fort Worth Residence

Daphne Dawn Perry

 

Citation:

Fred Moore Learning Center, Denton, Texas

Vestal Loftis Kalista Architects

 

A Residence for Mr. And Mrs. Art Janes, Southlake, Texas

V. Aubrey Hallum Architects

 

 

1992 AWARDS

Jury:

Brent E. Byers, FAIA

Corgan Associates

Dallas, Texas

 

James L. Fisher, Curator

Modern Art Museum of Fort Worth

Fort Worth, Texas

 

William F. Stern, AIA

William F. Stern & Associates

Houston, Texas

 

William K. Vinyard, Architect

University of Texas

Austin, Texas

 

Merit:

Addition to the First United Methodist Mission, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Citation:

Botanical Research Center

Fort Worth Botanical Gardens, Fort Worth, Texas

Halbach & Dietz

 

Henley Woods Residence, Eagle Mountain Lake, Texas

Richard Wintersole

 

Tarrant County Parking Garage & Plaza, Fort Worth, Texas

Kirk, Voich & Gist

 

 

1991 AWARDS

Jury:

Lawrence Speck, AIA

University of Texas

Austin, Texas

 

John Kell, AIA

Jones Kell Architects

San Antonio, Texas

 

David Farrell

Good Fulton and Farrell Architects

Dallas, Texas

 

Honor:

The Restoration of Thistle Hill, Fort Worth, Texas

Kirk Voich & Gist

 

Western Currency Facility, Bureau of Engraving and Printing, Fort Worth, Texas

Kirk Voich & Gist

 

Merit:

Addition to the Bodycomb Residence, Eagle Mountain Lake, Texas

Richard Wintersole, Architect

 

Northeast YMCA Daycare, North Richland Hills, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Texas Exhibit of Fort Worth Zoo, Fort Worth, Texas

Ward Bogard & Associates

 

Citation:

Broyles Ranch House, Granbury, Texas

Kirk Voich & Gist

 

Urban Connection to the Villa Medici, Rome, Italy

Jess Galloway – student

 

 

1990 AWARDS

Jury:

Natalye L. Appel, AIA

Natalye L. Appel Architects

Houston, Texas

 

Ben Brewer, FAIA

Sikes, Jennings, Kelly & Brewer

Houston, Texas

 

Ted Flato, AIA

Lake Flato Architects

San Antonio, Texas

 

 

Honor:

The Fort Worth Stock Yards Outdoor Arena, Barn, and Gazebo, Fort Worth, Texas

Kirk Voich & Gist

 

The Sinclair Building, Fort Worth, Texas

Ward Bogard & Associates

 

Merit:

First United Methodist Mission, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

Park Hill Drive Bridge, Fort Worth, Texas

Wooten Burgess and Associates

 

Springbrook Barstool

Richard Wintersole, Architect

 

St. Vincent’s Episcopal Church and School, Bedford, Texas

Jim Bransford, AIA

 

Citation:

Blue Haze Elementary School, Fort Worth, Texas

Hahnfeld Associates Architects

 

The Clark Residence, Mineral Wells, Texas

Richard Wintersole, Architect

 

1989 AWARDS

Jury:

Ed Baum, AIA

Arlington, Texas

 

Lionel Morrison, AIA

Dallas, Texas

 

Maurice Jennings, AIA

Fayetteville, Arkansas

 

1988 AWARDS

Jury:

Val Glitsch, AIA

Houston, Texas

 

Bill Booziotis, FAIA

Dallas, Texas

 

Gary Cunningham

Dallas, Texas

 

Winners:

Stephen F. Austin Elementary School

VLK

 

Lake Travis Administration Building

CRSS

 

Klabzuba Office Building

Kirk Voich & Gist

 

Southwest Regional Library

CRSS

 

Royer & Schutts, Inc.

Halbach, John & Dietz

 

Denton County Courthouse

Ward Bogard

 

Holy Cross Episcopal Church

Arthur Weinman

 

Candyman Center

Nelson Hodges

 

North Fort Worth Bank

Kirk Voich & Gist

 

St. Vincent’s Episcopal Church

Jim Bransford, AIA

 

Villa Aguirre

Jackson & Ayers

 

Low Table

Les Edmonds

 

 

1987 AWARDS

Jury:

Vel Hawes, FAIA

Dallas, Texas

 

Joe McCall, AIA

Dallas, Texas

 

Julius Gribou

Texas A&M University

 

Winners:

 

AlpsBuilding

Bogard & Associates

 

Starrett Elementary

VLK

 

Anderson Elementary

VLK

 

Bontanic Garden Gift Shop

Bransford Architects

 

Witherspoon Office Building

Kirk Voich & Gist

 

Bryce Building

Cauble Hoskins

 

Remunda Ranch Residence

Jackson and Ayers

 

 

1986 AWARDS

Jury:

Frank Kelly, FAIA

Houston, Texas

 

Joseph Mashburn, AIA

Texas A&M University

College Station, Texas

 

Joan Jasper

New York, New York

 

Winners:

 

Bransford Residence

Bransford Architects

 

AGC Office Building

Kirk Voich & Gist

 

Main Station Unlimited

Halbach, John & Dietz

 

Ginsburg Residence Addition

Bransford Architects

 

1985 AWARDS

Jury:

Clovis Heimsath, AIA

Houston, Texas

 

Max Levy, AIA

Dallas, Texas

 

Peter Papademetrious, AIA

Houston, Texas

 

*no records but have learned Emery Young, AIA received the following:

Merit Award for Metro on Sundance Square, Fort Worth

Merit Award for Richard Minker Residence, Fort Worth

 

 

1984 AWARDS

Jury:

Sinclair Black, FAIA

Austin, Texas

 

Gary Cunningham, AIA

Dallas, Texas

 

Stanley Haas, AIA

Dallas, Texas

 

Winners:

Addition to Browning Residence

Bransford Architects

 

Addition to Doss Residence

Jackson and Ayers

 

Stockyards Hotel

Bogard & Associates

 

Tarrant County Courthouse

Bogard & Associates

 

Capital National Bank Interior

Geren

 

Burlington Northern Interior

Bransford Architects

 

1983 AWARDS

Jury:

Eugene Aubry, FAIA

Houston, Texas

 

Alan Taniguchi, FAIA

Austin, Texas

 

James Wiley, FAIA

Dallas, Texas

 

*No record of winners, however it has been learned that the

following firm received an Honor Award:

 

Soundstage  – Dallas Communications Complex  – Irving, Texas

Growald Architects

 

1979 AWARDS

Jury:

William Cannady

Houston, Texas

 

Edward Romieniec, FAIA

Texas A&M University

College Station, Texas

 

Frank Welch, FAIA

Midland, Texas

 

Winners:

Bookstore, UTA

Lawrence D. White

 

Axe Residence

Emery Young

 

Gearheart Residence

Byron Folse and Associates

 

Hallum Residence

V. Aubrey Hallum Architects

 

Architects Office

Cauble Hoskins

 

Crowley High School Auditorium

Geren

 

Custom Carpet

Cauble Hoskins

 

1977 AWARDS

Jury:

Gommel Roesnner, FAIA

Austin, Texas

 

Charles Tapley, AIA

Houston, Texas

 

Jim Mortar, AIA

Vail, Colorado

 

(no records located but have researched and learned the following:

Emery Young received Honor Awards for the James Foy Residence

And Dr. John Alexander Residence ‘ and a Merit Award for the

Arch Van Meter Residence

 

1975 AWARDS

Jury:

Karl Kamrath, FAIA

David Woodcock, RIBA

Stan Gralla, AIA

 

Winners:

Sid Richardson Carbon Company

Geren

 

Rolling Hills Water Plant

Lawrence D. White

 

Bank of Fort Worth

Geren

 

Truelson – Hightower Outdoor Learning Center

Komatsu

 

Bowie High School

Geren

 

Breakfast Room Addition

Emery Young

 

Grace Presbyterian Church, Weatherford

Komatsu

 

Mansfield State Bank

Dockstader Partnership

 

Blue Note Cocktail Lounge

Jackson and Ayers

 

Texas Electric Service Company

Geren

 

Architects Nursery

Larry Hoskins

 

Mail Box

Emery Young

 

Special Lighting

Dockstader Partnership

 

Special Detail for Bank of Fort Worth

Geren

 

1973 AWARDS

Jury:

Frank Welch, FAIA

Midland, Texas

 

Nolan Barrick, FAIA

Lubbock, Texas

 

Thomas McKittrick, AIA

Houston, Texas

 

Winners:

Gunn Junior High School

Geren

 

Pierce Burch Water Plant

Lawrence D. White

 

First of Fort Worth Motor Bank

Geren

 

Shady Oaks Townhouses

Komatsu

 

Circle T Girl Scouts Council

Komatsu

 

Architect’s Office

Dockstader

 

 

1971 AWARDS

Jury:

Kenneth Bentsen, FAIA

Houston, Texas

 

BW Crain, Jr. FAIA

Longview, Texas

 

James Tittle, AIA

Abilene, Texas

 

Winners:

St. Andrews Catholic Church

Komatsu

 

Haltom’s Arlington

Geren

 

Central Methodist Church

Komatsu

 

Mutual Savings and Loan

Geren

 

Porter Residence

Komatsu

 

American Airlines Stewardess College

Geren

 

TCJC – South Campus

Parker Croston

 

Miller Brewery

Geren

 

Bank Building, North Richland Hills

Geren

 

IN THE EARLY YEARS, THE CHAPTER HELD DESIGN AWARDS PROGRAM EVERY OTHER YEAR, NOT YEARLY AS IS CURRENTLY DONE.